Udruženje likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti i dizajnera BiH ULUPUBIH
organizovalo je poziv za mlade dizajnere da kreiraju plakat sa temom “Suočavanje s
prošlošću”. Na konkurs se prijavilo 36 učesnika od 16 do 35 godina starosti iz post-jugoslovenskog regiona, a žiri je odabrao 52 plakata za izlaganje. Izložba ovih radova je otvorena od 21. februara do 2. marta u Galeriji “Novi hram”, u okviru XXXV Internacionalnog festivala Sarajevska zima 2019. koji se održava pod sloganom “Buka i bijes”.
Konkurs su zajednički realizovali Udruženje likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti i dizajnera Bosne i Hercegovine ULUPUBIH, Fond za humanitarno pravo i Branitelji ljudskih prava. Projekat „Mladi grade mir na Zapadnom Balkanu – Suočavanje“ ima za cilj da uspostavi dijalog i omogući aktivno i kreativno angažovanje mladih u procesima suočavanja sa prošlošću.
U žiriju koji je odlučivao o selekciji plakata i nagradama, bili su članovi ULUPUBIH-a:
dr. Dalida Karić-Hadžiahmetović, profesorica grafičkog dizajna na Akademiji likovnih
umjetnosti Univerziteta u Sarajevu; Miodrag Spasojević Štrika, višestruko nagrađivani
BH grafički dizajner i Bojan Stojčić, mladi multimedijalni umjetnik i dizajner.
PRVA NAGRADA
Plakat Stotinu za jednog Dragana Đukića jednostavnim vizuelnim jezikom predstavlja
suočavanje sa užasima rata u bliskoj prošlosti i na hrabar način nas upozorava da je
fašizam još uvijek na političkoj sceni. Plaka se referira na izjavu Aleksandra Vučića iz 1995: “…ubijte jednog Srbina, mi ćemo stotinu Muslimana…”
Budući da je trajni mir na ovim prostorima moguć samo ukoliko se nove generacije
uključe u zagovaranje pravde ali i odgovornosti za nedjela iz prošlosti, plakat Stotinu za
jednog predstavlja značajan korak u tom pravcu.
DRUGA NAGRADA
Kai David Melank je dizajnirao plakat Zavadi pa vladaj koji svojom likovnošću, estetikom i porukom ostavlja snažan dojam. Tragovima od granate (koji se još nazivaju “sarajevske ruže”) prikazao je dramatični raspad Jugoslavije koji je završio krvavim ratovima. Opterećenost prošlošću i ratovima i dalje onemogućava istinsko pomirenje među narodima i stvarni prosperitet država koje su nastale kao njegova posljedica.
TREĆU NAGRADU dijele dva plakata
Rad Emine Lagumdžije Fuck the Past, Kiss the Future upozorava na generalni problem naše kulturne produkcije u kojoj se zapravo ne dozvoljava da život krene dalje, već je rat sve što imamo reći, tako da je poruka njenog plakata univerzalna poruka da je konačno vrijeme da se okrenemo budućnosti.
Plakat Maje Ibrahimpašić Facing the Past redizajn je reklamnog materijala Nivea kreme. Uz jedostavnu izmjenu slogana kao i reinterpretaciju fotografije, autorica je na suptilan način iskomunicirala temu bez doslovnosti i vulgarizacije. Uz to, njen slogan je dovoljno otvoren za bilo koju vrstu suočavanja, ali fotografija nas vraća na intimnost čina.
POHVALA
Za plakat Bosanski ćilim pohvalu je dobio Ismar Žalica. Njegov je rad delikatna interpretacija jedne od veoma teških tema nasilja nad ženama u ratu.